خريد حمايتي شيرخام تا پايان تير ادامه دارد

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی 1394/03/16 

خريد حمايتي شيرخام تا پايان تير ادامه دارد
رئیس اتحادیه دامداران کشور از ادامه طرح خرید حمایتی شیرخام تا پایان تیر خبر داد و گفت : 
شیر دریافتی از دامداران علاوه بر شیر خشک به پنیر نیز تبدیل می شود.
سعید سلطانی سروستانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود : در اجرای این طرح از آذر پارسال تاکنون بیش از 130 هزار تن شیرخام خریداری و به 10 هزار تن شیر خشک تبدیل شده است.
وی گفت : تعدادی از کارخانه های تولید شیرخشک در این طرح همکاری کردند و برای ادامه اجرای طرح خرید حمایتی شیرخام ، اتحادیه به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کرد بخشی از شیرخام برای فراوری به کارخانه های تولید پنیر تحویل شود تا مقدار زیادی شیر از دامداران خریداری شود و قیمت این محصول به تعادل برسد.
رئیس اتحادیه دامداران کشور تصریح کرد: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم شیرخام با چربی بیش از 3 درصد و بار میکروبی پایین 1440 تومان است اما کارخانه های صنایع لبنی از خرید شیرخام با این قیمت سرباز زدند.
سلطانی سروستانی افزود: براساس گزارش های موجود میانگین قیمت خرید هر کیلو شیرخام در کارخانه های لبنی کمتر از 1100 تومان و بهترین شیر نیز 1250 تومان است که برای دامداران به صرفه نیست.
وی گفت: بنابر این وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد تعادل در قیمت شیرخام دستورالعمل ادامه طرح خرید حمایتی را تا تیرماه ابلاغ کرد.
رئیس اتحادیه دامداران کشور افزود: متأسفانه دامداران هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده اند و تعدادی از دامداران از دولت 5 ماه طلب دارند.
سلطانی سروستانی گفت: قرار بود دامداران در ازای تحویل شیرخام ؛ سویا ، سبوس ، ذرت ، جو و علوفه دریافت کنند اما انجام نشد و مطالبات دامداران از اول تیر سال 92 تا پایان آبان همان سال پرداخت نشد و مطالبات سال 93 دامداران نیز پرداخت نشده است.
رئیس اتحادیه دامداران کشور گفت: برای پرداخت مطالبات دامداران در سال 92 مقرر شد 300 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه به دامداران اختصاص یابد که فقط بخشی از این میزان تأمین و بعد از هشت یا 9 ماه به صورت ناقص در میان دامداران توزیع شد.
سلطانی سروستانی افزود: علاوه بر این 225 میلیارد تومان نیز برای سه ماه اول سال گذشته اختصاص یافت که هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

 

DaminaGroup@  

برنامه اندروید دامینا را دریافت کنید