کیست انگلی سیستی سرکوس

اين  کیست  مرحله لاروی انگل تنیا ساژیناتا می باشد و انسان به عنوان میزبان نهایی و گاو به عنوان میزبان واسط در چرخه زندگی این انگل محسوب می شوند. این انگل از گروه  كرم های  پهن نواری شکل دستگاه گوارش گوشتخواران مي باشد . مرحله لاروی این انگل در میزبان واسط(گاو و گوسفند) به صورت کیست پر از مایع به نام سیستی سرکوس که حاوی اسکولکس و تخم انگل می باشد.

چرخه زندگی:

 همین طور که گفتیم انگل در بدن گوشتخواران(میزبان نهایی) مثل انسان و سگ زندگی می کند و بند های بارور خود را که حاوی تخم انگل می باشد در دستگاه گوارش آزاد کرده سپس بندهاي بارور از بدن انسان یا سگ خارج شده و موجب آلودگي گياهان و علوفه مي شود. گاو و گوسفند با خوردن گياهان و علوفه ی حاوي تخم انگل، آلوده مي شود. تخم انگل در لوله گوارش گاو پاره شده جنين ۶ قلابي آزاد مي شود، جنين ۶ قلابي جدار روده را سوراخ كرده ، وارد گردش خون  عمومي مي شود و از طريق عروق خوني وارد بافتهاي عضلاني گاو شده پس از ۶۰ تا ۷۰ روز بصورت كيست در مي أيد كه به آن سيستي سركوس بويس و در گوسفند سیستی سرکوس اویس مي گويند. کيست رسيده در گاو صورتي رنگ و ابعاد آن ۵-۹ ميلي متر است. انسان با خوردن گوشت نيم پخته اي كه مراحل لاروي ( آلوده كننده ) سيتي سركوس بويس را داشته باشد مبتلا مي شود. پس از گذشت 2 تا 3 ماه،  لارو  انگل در بدن انسان یا سگ به كرم بالغ تبديل و تخم گذاري مي كند . كرم بالغ در روده انسان چندين سال زنده مي ماند و شخص آلوده روزانه حدود ۸ عدد بند دفع مي كند . تخمها در محيط بيرون بسيار مقاوم هستند بطوري كه در محيط خشك تا ۳ هفته ودر محيط مرطوب تا ۵ ماه زنده مي ماند و با خرده شدن تخم توسط گاو دوباره چرخه تکرار می شود.

با ورود تخم انگل به بدن دام ، ظرف مدت 1 تا 2 ماه در عضلات حرکتی مثل عضلات کپل، زبان، عضلات فکی، جوشی وعضله قلب، تبدیل به کیست سیستی سرکوس می شود. در صورتی که بیش از 6 ماه در بدن گاو باقی بماند، خود به خود کلسیفیه شده و لارو کشته می شود. در واقع کیست غیر فعال می گردد و بصورت دمل هایی سفت و گچی شکل در نقاط مختلف بدن دیده می شوند.  شکل و اندازه  این دمل های کیستی در اندازه های مختلف است یعنی به اندازه یک دانه عدس تا یک دانه لوبیا  در گوسفند و حتی گاهی در لاشه های گاو تا اندازه یک گردو دیده شده است.

این کیستها بیشتر در قلب و عضلات جوشی،  محوطه داخلی شکمی ، روی عضلات دیافراگم و قفسه سینه، زبان و مري گوسفند و بز ديده مي شود. البته در کشور ما ، خصوصا در استان چها محال وبختیاری بیشتر در لاشه های گوسفند و بز  و در اندازه های یک نخود دیده شده است. حال سوال اینجاست:

* آیا چنین گوشتی قابل مصرف است؟

جواب:  ما در بازرسی های بهداشتی لاشه های گوشت در کشتارگاه، اگر در کل لاشه یک گوسفند تعداد انگشت شمار کیست کلسیفیه شده غیر فعال وجود داشته باشد(یعنی 5-6 کیست) آنها را از روی لاشه جدا کرده و در ضمن چنین لاشه هایی را دقیق تر مورد بررسی قرار می دهیم ولی اگر تعداد کیست ها  بیشتر شد و در نواحی مختلف بدن نیز دیده شد لاشه باید حذف گردد. البته اگر کیست ها فعال باشند، یعنی حاوی مایعات  صورتی رنگ و یا بد بو باشند، حتی اگر یک مورد هم دیده شود کل لاشه حذف می گردد.

DaminaGroup@  

برنامه اندروید دامینا را دریافت کنید